Właśnie zakończyliśmy zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu #SzkołaMiedzypokoleniowa, realizowanego przez NASK wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Edukacji Narodowej i ministrem ds. polityki senioralnej Marzeną Okłą-Drewnowicz. Poniżej krótki opis podjętych przez nas działań oraz fotorelacja i videorelacja.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu poprzedzone było solidnym przygotowaniem naszych uczniów – mentorów, którzy odbyli 2-godzinne warsztaty pt. „Międzypokoleniowo, czyli jak?”. Zdobyli wiedzę jak współpracować z seniorami, uwzględniając zarówno ich potrzeby jak i posiadane umiejętności. Jednocześnie uczuliliśmy uczniów na to, aby swoim podopiecznym okazywali szacunek, wyrozumiałość, cierpliwość i empatię.

Niezmiernie miło było gościć w murach naszej szkoły cudownych seniorów z gminy Małogoszcz. Jak widać na załączonych zdjęciach i filmie chętnych nie brakowało. Wśród kursantów pojawiły się przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Piekiełko”, emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, babcie i dziadkowie uczniów. W trakcie warsztatów ciepłe słowa do  wszystkich uczestników warsztatów skierowała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu Renata Smagacz, łącząc się z nami online. Nasi dzielni seniorzy pracowali pod czujnym okiem uczniów i świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami I Modułu – „Pierwsze kroki z technologią” i „Podstawy bezpieczeństwa w internecie”. Nie zabrakło przerwy na słodki poczęstunek, miłe rozmowy i wspomnienia. Wszyscy uczestnicy warsztatów, zarówno seniorzy jak i uczniowie otrzymali pamiątkowe identyfikatory, zaprojektowane i wykonane przez nas specjalnie na tą okazję.

Zajęcia z II Modułu „Przyjemne z pożytecznym” były bardzo udane. Seniorzy nie tylko otrzymali solidną dawkę wiedzy, ale mogli wykorzystać ją w praktyce, testując przeróżne platformy właśnie im dedykowane. Mentorzy udzielali im konkretnych wskazówek jak poruszać się w sieci bezpiecznie i czego się wystrzegać. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a na koniec uczniowie przygotowali zabawny interaktywny quiz na platformie kahoot.com, który przeniósł naszych wspaniałych gości w czasy ich młodości. Było miło, aktywnie i wesoło.

Kierując się myślą „w zdrowym ciele zdrowy duch” ostatnie warsztaty z seniorami rozpoczęliśmy aktywnie. Pod kierunkiem instruktora fitness i jednocześnie nauczyciela naszej szkoły p. Pauliny Wątor rozruszaliśmy ciała i umysły. Po rozgrzewce odśpiewaliśmy symboliczne „Sto lat…” dla jednej z kursantek Pani Joli, która właśnie w tym dniu obchodziła urodziny. Następnie przekazaliśmy podstawowe zagadnienia dotyczące zagrożeń w internecie nie tylko w formie „suchej” teorii ale i konkretnych przykładów z życia codziennego. Ciekawym podsumowaniem tematyki modułu III była prelekcja poprowadzona przez Mł.asp. Pawła Blicharskiego z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, który przyjął nasze zaproszenie i dał konkretne wskazówki, jak chronić się przed internetowymi oszustami i przestępcami, na co zwracać szczególną uwagę i gdzie szukać pomocy. Z tej owocnej lekcji skorzystali wszyscy uczestnicy zajęć. Kursanci otrzymali ciekawe materiały edukacyjne w formie ulotek, prezentacji, linków.

W przerwie na czacie video połączyła się z nami Pani Karolina Jarosz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz, co było miłą niespodzianką dla naszych gości. Pogratulowała seniorom odwagi wzięcia udziału w projekcie, zapytała o ich odczucia i zachęciła do kontynuowania nauki w zakresie bezpieczeństwa w sieci i korzystania z nowoczesnych technologii. Seniorzy na ostatnim spotkaniu również mieli dla nas wspaniałe niespodzianki. Podzielili się z uczniami swoimi pasjami i zainteresowaniami, zachęcając ich do spędzania wolnego czasu w sposób kreatywny. Przynieśli rękodzieła, robótki ręczne i wspólnie próbowali zrobić coś niepowtarzalnego. Towarzyszyły temu ciekawe rozmowy, budujące relacje międzypokoleniową, co również było celem naszych warsztatów. Z kolei mentorzy przygotowali dla seniorów ręcznie wykonane ramki z pamiątkowymi zdjęciami. Na zakończenie, w ramach ciekawostki, pokazaliśmy seniorom na czym polega działanie sztucznej inteligencji, która wygenerowała dla nich piosenkę o mądrości wieku dojrzałego. Było zabawnie ale i wzruszająco.

Całość projektu zamknęła Dyrekcja ZSzO w Małogoszczu p. Renata Smagacz, wręczając imienne certyfikaty zarówno seniorom jak i uczniom, dziękując za wytrwałość i udział w zajęciach. Najlepszym podsumowaniem tego przedsięwzięcia są słowa seniorów: „Szkoda, że to już koniec”.

Dziękujemy wszystkim za tą wspólną, bardzo udaną inicjatywę 🙂 🙂 🙂

I. Szyszkowska, M. Grzyb, M. Dudek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przejdź do treści